Mis on Võru HUUB ja kuidas see erineb noortekeskusest?

Autor: Emil Aništšenko

Mis asi on Võru HUUB? Kas tegemist on noortekeskuse vol.2-ga? Miks me vajame kahte sarnast organisatsiooni? Selles blogipostituses leiate vastuseid nendele küsimustele ning saate parema ülevaate Võru HUUBi eesmärkidest ja tegevustest.

Alustuseks uurime, kust pärineb sõna “HUUB” ja mida see tegelikult tähendab. Noorte innovatsioonikeskuse nimi HUUB tuleneb ingliskeelsest sõnast “hub”, mis tähendab kogukonna keskust. Kuna HUUBi näol on tegemist koostöötamise kohaga, kus erineva taustaga ja sarnaste huvidega inimesed saavad koos toimetada, siis inglise keelset sõna on eestistatud ning nii on tekkinud HUUBi nimi ja bränd.

HUUB sai alguse Pärnu noorte mõttest luua koht 16+ noortele, kus nad saavad koos aega veeta ja midagi kohalikule kogukonnale kasulikku ja erilist luua. Pärnu noored tegid tihedat koostööd Pärnu linnavalitsuse ametnikega ning koos lõid nad noortele vajalikke ruume ja ühendust kogukonnaga. Nii sündis Pärnu linnas Eesti esimene noorte innovatsioonikeskus HUUB. Aga kuidas see kõik seostub Võru HUUBiga? Võru maakonna noored jagasid sarnast muret, et vanematel noortel pole kohta ega kogukonda, kus nad saaksid koos tegutseda ja ellu viia suuri projekte koos sarnaste huvide ja samaealiste noortega. Pärast Võru maakonna noorte vajaduste kaardistamist saime kinnitust, et 16+ vanuses noored vajavad sarnast kohta nagu Pärnu HUUB. Seetõttu otsustasime koos Võru linnavalitsuse ametnike ja Võrumaa Arenduskeskuse esindajatega külastada Pärnu HUUBi ja näha, kuidas see toimib. Nüüd on Võru maakonnas noortel koht, kus nad saavad koos tegutseda, ellu viia oma (äri)ideid ja muuta need reaalsuseks.

Nüüd oleme teadlikud HUUBi nime päritolust ning ka sellest, kuidas HUUBi võrgustik alguse sai. Kuid mis on Võru HUUB ja kuidas erineb see noortekeskusest? Peamine erinevus Võru HUUBi ja noortekeskuse vahel seisneb meie sihtrühmas. Noortekeskus suunab enda tegevusi ning on avatud kõikidele noortele vanuses 7-26, mis tuleneb avatud noortekeskuste põhimõtetest. Tihtipeale noored vanuses 16-26 ei satu noortekeskusesse, kuna enamus külastajatest on nooremad noored ning nende huvid ja käitumismustrid erinevad üksteisest. Võru HUUB keskendub aga eranditult ettevõtlikkuse ja ettevõtluse teemadele. Nimelt on Võru HUUBi sihtrühmaks 16-30 aastased ettevõtlikud ja ettevõtlusest huvitunud noored. Meie eesmärgiks on anda enesearendamise ja -teostamise võimalust ettevõtlikkele inimestele ja juba noortele alustavatele ettevõtjatele. Me loome ühiselt toimetava kogukonna, mis keskendub kohaliku elukvaliteedi parandamisele ning toob Võru maakonda selliseid algatusi, mis muidu poleks siin kättesaadavad.

HUUBi kogukonnas on kujunenud tuumikgrupp ettevõtlike noorte näol, kes jagavad erinevaid huvisid, kuid tegutsevad ühise eesmärgi nimel. HUUBi tuumikgrupp ootab kõiki noori vanuses 16-30, kes soovivad panustada HUUBi tegevusse ja piirkonna arengusse. Võru HUUB toetab ka noorte erinevate (äri)ideede elluviimist mentorluse kaudu. Kui mõni noor vajab abi oma (äri)ideede või projektide elluviimisel, siis leiame talle kogenud mentorid, kes jagavad oma teadmisi ja oskusi, et ideed ei jääks vaid mõteteks. Võru HUUBi missiooniks on edendada ettevõtlikkust ja ärihuvi Võrumaa noorte seas. Avatud ruumid on loodud selleks, et noored saaksid pidada koosolekuid, luua erinevaid audiofaile oma projektide jaoks (raadioreklaamid, laulud, podcastid jne), korraldada seminare/koolitusi ning muud neid huvitavaid üritusi, teha kaugtööd või õppida mugavas ja uuenduslikus keskkonnas jne. Võru HUUBi ruumide eesmärk on pakkuda 16-30-aastastele noortele rohkem võimalusi oma projektide ja (äri)ideede teostamiseks.

Kas Võru HUUBi ruume võivad kasutada siis ainult noored vanuses 16-30? Kuna soovime pakkuda kõikidele ettevõtlikele Võru maakonna inimestele võimalust kasutada olemasolevaid ruume ning toimetada koos ettevõtlike maakonna noortega, siis ei ole me kunagi keelanud koos HUUBi tuuikgrupiga toimetada ning olemasolevaid ruume kasutada. Vastupidi soovime luua koos toimetavat ettevõtliku kogukonda, kuhu kuuluvad nii noored ning vanemad inimesed ja loomulikult ka ettevõtjad. Kõik huvilised on oodatud alati noortega koos toimetama ning uuendslikke ruume Võru linnas kasutama.

Veel postitusi

Esmased asjad, mida pead teadma plakatite kujundamisel

Autor: Katariina Esmased asjad, mida teada plakatite kujundamisel Plakatid on…

Mis on Võru HUUB ja kuidas see erineb noortekeskusest?

Autor: Emil Aništšenko Mis asi on Võru HUUB? Kas tegemist…

Maryleeni seikluste algus Slovakkias

Autor: Maryleen Karise Algus 2023 aasta märtsis esitasin avalduse vahetussemestrile…

Kool ja vaba aeg – Maryleen Slovakkias

Autor: Maryleen Karise Kool Praeguseks ajaks olen juba paar korda kooli…

Inimesed ja välisilme läbi välismaalase silmade 👀 – Maryleen Slovakkias

Autor: Maryleen Karise Inimesed👨‍👩‍👧‍👦 Alates esimesest päevast olen mõistnud, et siin…

Eluolu – Maryleen Slovakkias

Autor: Maryleen Karise Hinnad💲 Veel üheks mõjuvaks põhjuseks, miks Slovakkia…