Inimesed ja välisilme läbi välismaalase silmade 👀 – Maryleen Slovakkias

Autor: Maryleen Karise

Inimesed👨‍👩‍👧‍👦

Alates esimesest päevast olen mõistnud, et siin riigis inglise keelega igal pool hakkama ei saa. Eriti pisemates linnades nagu Žilina. Seega olen andnud oma parima ning õppisin kiirelt ära vajalikud sõnad, nagu tere, head aega, palun, aitäh, tolmuimeja, köök ja pesumasin. Olen täheldanud, et kohalikud pigem ei julge või ei taha inglise keeles rääkida. Tihtipeale olen küsinud abi ning saan vastuseks kivistunud pilgu ning ollakse justkui šokis, et keegi küsib midagi võõrkeelest ning pean siiski ise omale vastuse välja nuputama. Samas olen ka kohtunud inimestega, kes väga soovivad inglise keelt praktiseerida ning on kohe altid vastama ja uurima, kuidas mul läheb ning kas mulle meeldib siin. Seega inimesi on igasuguseid. Slovaklased on väga avatud, toredad ning külalislahked…, kuid pigem oma rahvuskaaslastega. Välismaalasi nad kuidagi pelgavad või eelistavad uurida kaugemalt. Eriti olen kuulnud seda oma ERASMUSE sõpradelt, kellel on eksootilisem välimus, ise ma seda nii väga tähele ei pane. Kui ma siia saabusin vaatas mulle kohe vastu suur valimissilt “EI MIGRATSIOONILE” (mitte immigratsioonile), seega võibolla neile tõesti ei meeldi välismaalased. Kuid inimesed, kellega lähemalt suhelnud olen on ikkagi toredad, ka välismaalaste vastu.

Ühika admini tädid on esimesest päevast peale vaidvälistudengitega vaid slovakkia keeles rääkinud. Kui sa neid ei mõista, siis nad lihtsalt ütlevad lause uuesti natuke kõvema häälega ja kui sa ikka ei mõista, siis on see sinu probleem. Mina, aga üritan nendega nii palju kui võimalik slovakkia keeles suhelda ning olen saanud nendega “sõbraks”. Kui mul on vaja midagi küsida siis uurin enne, kuidas see kõlama peab Google translatest. Minu eeliseks on see, et olen õppinud vene keelt. Osad sõnad on slovakkia keelega sarnased ning mul on lihtne mõista, vastamisega on teised lood. Küll, aga ei tasu mainida neile et nende keel on vene keelega sarnane, sest neile kohekindlasti ei meeldi see võrdlus.

Hiljuti veetsin ühe nädalavahetuse oma Slovakkia sõbrannaga, kes käis ERASMUSEGA Lennuakadeemias 2021 sügisel ning tema on küll väga avatud ning ütles, et pigem välismaalaseid pelgavad kohalikud on väikelinna teema, sets Košices, kus tema elab, on mitmeid rahvusvahelisi ülikoole ning inglise keel pigem ei valmista muret kellelegi. Lisaks rääkisin talle enda huvitavat seika, mis juhtus siis, kui mul olid eesti sõbrannad külas ning olime Bratislavas bussi peal neljastel kohtadel ning hoidsime vaba koha peal kotti. Järgmises peatuses tuli üks mees peale ning istus otse kotile, ilma viisakalt küsimata, et kas on vaba või palun liigutage kotti. Sõbranna oli ka šokeeritud ja ütles, et see mees pigem on erand. Enamasti on inimesed pigem abivalmid ja sõbralikud.

Näide erinevatest ühikaruumidest, mille jaoks pean võtit küsima ja meelde jätma, kuidas see slovakkia keeles on

Välisilme🏙️

Siiani ei lähe meelest, kuidas esimesel päeval saabudes valdas mind segadus, sest kogu info siin riigis on nende omas keeles ning linna välimus on justkui minnes 15 aastat tagasi Eestis. Olen mõne kohalikuga rääkinud ning nad ise ka arvavad, et nende infrastruktuur vajab palju arengut ning on valitsuse otsustes pettunud. Nende kõnniteed ja maanteed on ka pigem kehvas seisukorras ning jalgrattaga on päris ebameeldiv sõita. Kuid linnakeskused ja vanalinnad on korda tehtud, sest seal on kõige rohkem turiste ja välisilme peab kena olema. Lisaks kuulsin ka, et slovakkial on üks realiseerimata lubadus rahvale. Juba 15 aastat on lubatud ehitada kiirtee Bratislavast Košicesse ning see pole senimaani realiseerunud.

 

Kuid on neil ühed asjad, mida meil ei ole…MÄED. Vot mäed on nii ilusad vaadata, kuid üles ronida on minul, kui lamedamaalisel raske. Isegi kooli minekuks peab 3st künkast üles ja alla ronima, nii et juba hommikul saab trenn tehtud. Küngastest üles ronides kohalikud mööduvad minust probleemideta. Nad on kas sünnist saadik harjutanud künkast üles ronimist või on neile see kaasa sündinud. Seega siin elamiseks peab päris hea füüsiline vorm olema. Ilmselge on ka see, et kohalikud on uhked oma mägede üle ning hiking on siin väga populaarne. Soojade ilmade ajal olid alati rongid matkariietes rahvast täis, kes olid minemas uut tippu vallutama!🏔️

Veel postitusi

Esmased asjad, mida pead teadma plakatite kujundamisel

Autor: Katariina Esmased asjad, mida teada plakatite kujundamisel Plakatid on…

Mis on Võru HUUB ja kuidas see erineb noortekeskusest?

Autor: Emil Aništšenko Mis asi on Võru HUUB? Kas tegemist…

Maryleeni seikluste algus Slovakkias

Autor: Maryleen Karise Algus 2023 aasta märtsis esitasin avalduse vahetussemestrile…

Kool ja vaba aeg – Maryleen Slovakkias

Autor: Maryleen Karise Kool Praeguseks ajaks olen juba paar korda kooli…

Inimesed ja välisilme läbi välismaalase silmade 👀 – Maryleen Slovakkias

Autor: Maryleen Karise Inimesed👨‍👩‍👧‍👦 Alates esimesest päevast olen mõistnud, et siin…

Eluolu – Maryleen Slovakkias

Autor: Maryleen Karise Hinnad💲 Veel üheks mõjuvaks põhjuseks, miks Slovakkia…